Idėjų atranka

Nacionalinė iniciatyva „IDĖJA LIETUVAI“ kvietė visuomenę susiburti ir kurti šimtmečio sulaukusią Lietuvą, kurią ateities kartoms paliktume klestinčią ir drąsiai judančią į priekį. 2017 m. rudenį prasidėjusi iniciatyva ragino kiekvieną norintįjį siūlyti dideles ir drąsias idėjas, kurios gali pagerinti įvairias šalies gyvenimo sritis.

Susivienijus Lietuvos žiniasklaidai ir valstybės vadovams, idėjų rinkimo etapo, kuris vyko nuo 2017 m. rugsėjo 7 iki lapkričio 20 dienos, metu buvo pasiūlyta daugiau nei 1500 idėjų. Idėjos buvo siūlomos vienai iš 14 sričių: aplinkos apsauga, energetika, ekonomika, krašto apsauga, kultūra, socialinė apsauga, susisiekimas, sveikatos apsauga, švietimas, mokslas, teisė, žemės ūkis, vidaus reikalai, kita.

Populiariausios idėjos buvo aptariamos nuo 2017 m. lapkričio 20 d. iki 2018 m. sausio 1 d. vykusiame diskusijų etape. Didžiausiuose Lietuvos miestuose ir rajonuose vyko gyvos ir internetu transliuojamos diskusijos skirtingomis temomis, kurias moderavo į iniciatyvą „Žurnalistų klubas“ susibūrę įvairių nacionalinių ir regioninių žiniasklaidos priemonių atstovai, nepriklausomi žurnalistai. Renginiuose dalyvavo miestų, rajono valdžių atstovai, įtakingiausi įvairių sričių ekspertai. Idėjos taip pat buvo analizuojamos ir televizijos bei radijo laidose, straipsniuose.

Per penkis iniciatyvos „IDĖJA LIETUVAI“ mėnesius buvo parašyti 402 jai skirti straipsniai, internete pasiekta 1 520 454 unikalių vartotojų, sukurtos 58 radijo laidos, radijo eteryje pasiekta beveik milijonas klausytojų, sukurtos 127 tiesioginės transliacijos ir reportažai, kurie buvo peržiūrėti daugiau nei milijoną kartų.

2017 m. gruodį buvo paskelbtas 30 populiariausių idėjų sąrašas. Šios idėjos buvo atrinktos remiantis trimis svarbiais kriterijais: skaitomumo, populiarumo ir idėjų persidengimo. Skaitomumo statistiką sekė iniciatyvoje dalyvaujančios žiniasklaidos priemonės. Populiarumas buvo vertinamas pagal tai, kiek žmonių išreiškė palaikymą paspausdami mygtuką „Verta įgyvendinti“ prie idėjos tinklapyje www.idejalietuvai.lt. Persidengimas atspindėjo tai, kiek žmonių siūlė tą pačią ar panašią idėją.

30 atrinktų idėjų:
1. Įteisinti kanapių naudojimą rekreacijai
2. Pritraukti į Šaulių sąjungą 50 tūkst. narių, suteikiant teisę jiems ginklą laikyti namuose.
3. Įteisinti tos pačios lyties santuokas
4. Sukurti gerumo bazę, kurioje žmonės nemokamai siūlytų paslaugas, daiktus
5. Keisti Lietuvos anglišką pavadinimą į LITUANIA
6. Įteisinti dvigubą pilietybę
7. Egzaminuoti visus kandidatus į Seimą
8. Per metus – 3 milijonai turistų į Lietuvą
9. Suteikti premijas už investuotojų pritraukimą
10. Dviračių takas per visą Lietuvą
11. Sukurti virtualų gydytoją
12. Sukurti pasaulinę premiją už pasiekimus IT srityje
13. Mokiniams – jokių namų darbų
14. Inžinerinės stovyklos – visiems moksleiviams
15. Finansiškai remti geriausius moksleivius
16. Mokyti programavimo nuo pradinių klasių
17. Gabiems mokiniams taikyti specialią programą
18. 20 proc. studentų universitetuose – užsieniečiai
19. Pritraukti į Lietuvos universitetus 50 profesorių iš top-50 pasaulio universitetų
20. Mokytojas – prestižinė profesija iki 2025 metų
21. Vilnius-Klaipėda: susisiekimas per 2 val.
22. Padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstus
23. Lietuva – duomenų centrų šalis ir „Blockchain“ technologijų lyderė
24. Mažinti biurokratiją skaitmenizuojant valstybės paslaugas
25. Įteisinti elektroninį balsavimą
26. Supaprastinti užsieniečių įdarbinimą Lietuvoje
27. Atsisakyti gyventojų pajamų mokesčių, didinti PVM
28. Kuriant verslą visus draudimus paversti leidimais
29. Sumažinti savivaldybių skaičių
30. Pertvarkyti mokesčius, kad žmogus pats mokėtų „Sodrai“.

Iš 30 idėjų sąrašo reikėjo nustatyti, kurios iš šių vertingų ir progresyvių idėjų bus atrinktos įgyvendinimui. „IDĖJA LIETUVAI“ organizatoriai kreipėsi į apklausų profesionalus – tyrimų agentūrą „Spinter“ ir reitingavimo ekspertus žurnalą „Reitingai“. Visos 30 idėjų buvo suskirstytos į tris grupes pagal sritis: Švietimas/Sveikata, Ekonomika/Valstybės valdymas ir Bendras gėris. Žurnalas „Reitingai“ apklausė 600 įtakingiausiųjų šalies ekspertų ir profesionalų. Kiekvienoje iš trijų sričių respondentai rinko po vieną idėją, kuri jų manymu, Lietuvai bus svarbiausia. „Spinter tyrimai“ atliko reprezentatyvią 1000 Lietuvos gyventojų apklausą. Jie, kaip ir ekspertai, kiekvienoje iš trijų sričių rinko po vieną, jų vertinimu, Lietuvai svarbiausią idėją.

Visuomenei ir ekspertams įvertinus šias idėjas, 2018 m. vasario 1-ąją vykusioje „Didžiojoje idėjų ir pokyčių konferencijoje“ buvo paskelbtos 3 proveržio idėjos, skirtos vesti Lietuvą į priekį dar 100 metų:

- Švietimas/Sveikata: mokytojas prestižinė profesija iki 2025 m.

- Ekonomika/Valstybės valdymas: pagalba jaunoms šeimoms įsigyjant būstus ir biurokratijos mažinimas skaitmenizuojant valstybės paslaugas

- Bendras gėris: dvigubos pilietybės įteisinimas.

Vėliau „IDĖJA LIETUVAI“ kvietė piliečius sekti, kokie žingsniai daromi tam, kad idėjos virstų realybe, bei siūlyti savo mintis, kurios padėtų proveržio idėjoms pasiekti finišą. Visuomenė galėjo susipažinti su kiekvienu idėjos įgyvendinimo etapu, susijusiais įstatymo projektais, nuomonėmis, siūlymais ar atskiromis iniciatyvomis.

3 visuomenės ir ekspertų paskelbtos idėjos tapo dar vienu įkvėpimo šaltiniu mąstyti plačiau bei teikti reikšmingas, dideles bei drąsias savo idėjas. Visi norintieji galėjo siūlyti būdus, kaip pasiekti, kad 3 proveržio idėjos taptų realybe bei pasidalinti pasiūlymais, kaip dar labiau patobulinti kiekvienos šių idėjų įgyvendinimą.

1486

Jūsų pasiūlytos idėjos Lietuvai

Visi
Aplinkos apsauga (56)
Energetika (24)
Ekonomika (214)
Krašto apsauga (20)
Kultūra (119)
Socialinė apsauga (122)
Susisiekimas (51)
Sveikatos apsauga (75)
Švietimas (229)
Mokslas (36)
Teisė (62)
Žemės ūkis (19)
Vidaus reikalai (209)
Kita (250)
NAUJAUSIOS
POPULIARIAUSIOS

Keisti Lietuvos anglišką pavadinimą į LITUANIA

Ieva Ceponone

LITHUANIA – Lietuvos vardas anglų kalba labai „nedraugiškas tarimui“ žodis. Kas kart jį ištarus, bet kuris užsienietis prašo pakartoti, patikslinti. Sukietinus „t“ raidės tarimą, mūsų šalies pavadinimas skamba daug aiškiau ir suprantamiau. Tai patvirtina, kad visi daug geriau įsimena „Latvia, Estonia“, bet ne „Lithuania“. Šimtmečio proga siūlau inicijuoti Lietuvos angliško-tarptautinio vardo keitimą į LITUANIA kartu su įvaizdine kampanija, kad mes drąsiai keičiamės, greitai adaptuojamės ir esame inovatyvi – globali šalis.

43

Nacionalinis judėjimas

Simonas Deniušis

Siūlau sukurti nacionalinį judėjimą, kurio nariu galėtų tapti kiekvienas pilietis (pritraukti ir emigrantus) taip pat galėtų tapti partijų nariai (tai būtų organizacija aukščiau nei partijos). Reikėtų išsikelti uždavinius, pirmiausiai, momentinius (mėnesiui ar pusmečiui) ir ilgalaikius (metams, penkmečiui ir dešimtmečiui), siūlant kiekvienam ir tiesiogiai renkant geriausias idėjas. Nariai patys galėtų pasirinkti, kokioje idėjoje nori dalyvauti. Nacionaliniu mastu reikėtų įvykdyti tas idėjas. Manau, įmanoma pritraukti 1% tautos, tiek aktyviai dalyvausiančių žmonių, kurie pakeistų Lietuvą iš esmės.

1

Gražinkime PVM į prieškrizinį lygį

Danger F Kolonaitis

Idėja paprasta ir labai lengvai įgyvendinama: įvesti lengvatinį PVM maisto produktams. Taip grąžinsime prkėjus iš Lenkijos, Latvijos ir jie su kaupu padengs skirtumą. Taip pat sugrąžinkime PVM į prieškrizinį lygį - 18%. Nors valdžiai atrodo, kad mokesčius reikia didinti ir didinti, prigalvoti naujų mokesčių ir kurti naujas darbo vietas tų mokesčių administratoriams, bet būtent mokesčių mažinimas su laiku padidintų biudžeto pajamas daugiau negu jų nuolatinis didinimas.

4
DAUGIAU IDĖJŲ

Atviro kodo valstybės valdymo įrankių kūrimas

Mantas Ltu

Idėją galima inicijuoti dvejais būdais: valstybiniam sektoriui pradėti kurti atviro kodo valstybės valdymo proraminę įrangą ir tikėtis, kad kitos valstybės prisijungs prie šios iniciatyvos (galiausiai ir kiti žemynai). Arba kurti tai kaip konkurencingą visos Europos Sąjungos įrankių rinkinį (galbūt iš dalies gaunant finansavimą iš ES). Įrankiai, kuriais būtų siekiama apjungti ir modernizuoti šalį. Pradžia galėtų būti nuo kiekvienos veiklos procesų aprašymo sistemos, sąryšių su valstybinių įmonių procesais kūrimo, o toliau praktika ir poreikiai atskleistų.

1

Išmokykime vaikus valdyti savo emocijas ir suprasti pasaulį

Irena Voitiulevič

Tokios problemos, kaip didelis sąvižudybių skaičius, alkoholizmas, smurtas šeimose, aukšti depresijos ir nepasitenkinimo gyvenimu lygiai. Šias ir daugelį kitų sociokultūrinių problemų galima, jei ne pilnai, tai bent iš dalies išspręsti įdiegus mokyklose psichologijos pamoką. Joje mokytų, kaip suvaldyti savo pyktį ir kitas emocijas, kaip teisingai susitvarkyti su stresu, kaip kovoti su depresija ir save motyvuoti, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Būtų aptariamos paprastos ir sudėtingos gyvenimo situacijoss, tokios, kaip patyčios mokykloje, spaudimas darbe, ką daryti, jei  kas nors grasina ir reikalauja pinigų. Būtų mokoma, kad reikia nebijoti būti kitokiu, reikia gerbti ir priimti kitus žmones, jų nuomones, kaip bendrauti šeimoje ir auklėti vaikus. Visų šitų dalykų ir dar daugiau teoriškai turėtų mokyti šeimose, bet realybė rodo, kad taip nėra. Todėl, manau, reikia pradėti to mokyti mokyklose.

3

Antras Lietuvos stiprybės ir jėgos simbolis - gyvybės medis!

Laura Čilinskaitė GYVAS MIŠKAS

Vizija Lietuvai – atgaivinti medžio simbolį visur – sodinti medžius, ąžuolus auginti iš gilių, tapyti medžių simbolius ant sienų, atgaivinti tautosakos medžius. Lai skleidžiasi šis simbolis visur – knygose, paveiksluose, miestuose, giesmėse, dainose, sutartinėse apie medžius. Gyvybės medis turi švytėti lyg kelrodė žvaigždė. Tai mūsų stiprybė, jėga, tai jungia mus visus – taip mes gydysime save ir pasaulį – atradę darną ir harmoniją, maitinami neišsenkančios gyvybės medžio jėgos. Lietuvos jėga ir simbolis – gyvybės medis. Tebūnie Vytis yra karys, kuris saugo gyvybės medį. Tebūnie tai du Lietuvos simboliai ir Idėjos! Medis – tai vertybė, lietuvio būties esmė, vartai į visus pasaulius, simbolis atveriantis daugiaplanį suvokimą. Lietuva – tai gyvybės medžių šalis.

4